Wodna instalacja grzewcza z kotłem elektrycznym... Dlaczego nie? Choć nie jest zatem rozwiązanie często wykorzystywane, bywa niekiedy wygodne i nic nie wymaga istnieć szczególnie wartościowe w eksploatacji, jeśli tylko instalacja jest dokładnie zaplanowana oraz sprawiona. A sam kocioł, jako dodatkowe źródło ciepła, może się okazać prawdziwym strzałem w dziesiątkę!
Energia elektryczna jako źródło ciepła w budynku nie wzbudza entuzjazmu. W poprzednich czasach luki w jej partii istniały na systemie dziennym, a także właśnie się zdarzają, do tego trend jest przecież drogi...
Dlaczego warto wybrać kocioł elektryczny?
Zwolennicy tego rozwiązania twierdzą, że prąd jest wyjątkowo ekologicznym źródłem ciepła, a mienie z energii elektrycznej nie pomnaża uciążliwych zanieczyszczeń środowiska. Szkodliwe substancje powstają nie w blokach, ale tam, gdzie ta aktywność jest wytwarzana, to i umożliwia skuteczne oczyszczanie spalin.
Przeciwnicy i uważają, że spaliny wychodzone do atmosfery przez elektrownie węglowe stanowią ogromne ryzyko dla środowiska prostego w istoty kwaśnych deszczy a efektu cieplarnianego. Dodatkowo wytwarzanie energii elektrycznej zobowiązuje się z gromadzeniem tysięcy ton odpadów. Jak widać zdania są podzielone, ale wiele przemawia za tym, że zakup kotła elektrycznego to opłacalna inwestycja.
Kotły na prąd mają szereg zalet, m.in. bardzo szeroką, niemal stuprocentową sprawność. Cena takiego wyprawienia jest zazwyczaj dużo niższa niż podobnej mocy kotła gazowego czy olejowego.
Kocioł elektryczny jest użyteczny w użyciu, nie wymaga komina, nie wybiera się zeń popiołu, a również nie stwarza ryzyka https://sklepinstalacyjny24.pl/43-armatura-wodna-i-gazowa zaczadzenia. Zajmuje niewiele mieszkania i mocna go położyć w dowolnym pomieszczeniu w domu.
Rodzaje kotłów elektrycznych
Większość kotłów elektrycznych to małe oraz małe urządzenia jednofunkcyjne, zrobione w klasie wiszącej. Mogą współpracować z zasobnikiem c.w.u., dzięki czemu jedno urządzenie zapewni także czystą wodę.
Są zarówno dostępne kotły stojące, zazwyczaj dużej skuteczności także z wbudowanym zasobnikiem albo ich popularniejsze odmiany bez zasobnika, a zatem bez możliwości podgrzewania c.w.u.
Jak działa kocioł elektryczny?
Kocioł elektryczny ma swoją budowę. Źródłem pomocna istnieje w nim najczęściej grzałka, czyli metalowy drut oporowy w osłonie stalowej, miedzianej lub mosiężnej. Osłona ta zabezpiecza grzałkę przed związkiem z wodą (także kiedy w czajnikach elektrycznych). Kocioł że być jakąś grzałkę lub kilka - ich wartość wchodzi na moc kotła.
Gdy kocioł ma dużo grzałek, zawierają się one kolejno wraz ze rozwojem zapotrzebowania na ciepło, a więc moc kotła odpowiednio się zwiększa. Stopnie grzewcze wiążą się na głęboką moc kotła, natomiast ich sekwencyjne uruchamianie prowadzone jest automatycznie. Proces tenże ważna uzależnić od temperatury wody powrotnej, temperatury w tzw. pomieszczeniu kontrolnym (automatyka pokojowa) lub temperatury istniejącej na zewnątrz (automatyka pogodowa). Kocioł jest prowadzony tak, żeby przez włączanie i zatrzymywanie jego wielkość była wybierana do konkretnego zapotrzebowania domu na słońce.
Urządzenie pewno być zarówno wyposażone w programator czasowy, zapewniający pracę według wytycznych ustalonych przez domowników. Dzięki temu, nad ranem może ogrzewać dom do temperatury większej niż zwykle (np. 22-23°C zamiast 20°C), natomiast w dzień dodawać się dopiero wtedy, gdy spadnie ona pod określonego minimum.
Im daleko rozbudowana jest automatyka, tym kocioł jest bliższy, większe są jednak możliwości ograniczania kosztów ogrzewania.