Kanalizacja Sanitarna - Porady

W wszystkim gospodarstwie domowym wytwarzane są ścieki, które należy odprowadzić. W tymże planu umieszcza się kanalizację. Stanowi toż sposób instalacji sanitarnej odpowiedzialnej za odprowadzanie nieczystości oraz odwodnienie. W współzależność od pozycji również życia wyróżniamy kilka sposobów systemu rur i koryt.

Rodzaje kanalizacji

Odprowadzanie ścieków sanitarnych (kanalizacja sanitarna)

Odpowiedzialna za odprowadzenie ścieków z danych urzadzeń sanitarnych włożonych w domu. Zakłada się z podejść zlokalizaowanych bezpośrednio przy sanitariacie oraz pionów kanalizacyjnych połączonych z poziomymi przewodami odpływowymi wychodzącymi poza dom do budowy kanalizacyjnej (miejskiej lub przydomowej oczyszczalni ścieków czy szamba).

Odprowadzanie wód opadowych i roztopowych (kanalizacja deszczowa/burzowa)

Odpowiada za spływ ścieków opadowych i roztopowych z zakresów zurbanizowanych, które posiadają nieprzepuszczalne podłoże, np. dachy, drogi, podjazdy, chodniki, parkingi. Składa się z budowie kanałów i rurociągów odprowadzających wodę do zbiorników naturalnych takich jak rzeki czy jeziora lub do systemu rozsączającego.

Kanalizacja ogólnospławna - połączenie kanalizacji medycznej i deszczowej

Ten rodzaj kanalizacji cechuje się zbieraniem wszystkich ścieków z lokalu w terenie tzw. zlewni ścieków. Ważnym elementem wyróżniającym kanalizację ogólnospławalną jest obecność przelewów burzowych, które odpowiadają za odprowadzenie ścieków i wody opadowej do odbiornika w role płynącego cieku.

Kanalizacja psychiczna i zewnętrzna

Instalacja kanalizacyjna w domu (kanalizacja wewnętrzna) oraz punkty odbioru nieczystości zlokalizowane poza domem (kanalizacja zewnętrzna).

Rury kanalizacyjne, które brzmią z zamku na zewnątrz powinny być właśnie zabezpieczyć żeby w toku mrozów utrzymać drożność systemu. Dobrą strategią jest rozmieszczenie orurowania poniżej granicy przemarzania gruntu (zróżnicowanie w mierze kraju od 0,8 do 1,2 m) z niskim zapasem bezpieczeństwa (ok. 0,4 m). W kolejnych warunkach należy zadbać o izolację np. ze styropianu. Rozprowadzenie instalacji kanalizacyjnej w terenie powinno zawierać przebieg wspólny z założeniami projektowymi. Istotne jest zachowanie odpowiednich odległości od wodociągu również budów gazowej (ok. 1,5 m) oraz przewodów energetycznych (0,8m) i kabli telekomunikacyjnych (0,5 m).

Instalacja kanalizacyjna w lokalu

Kanalizacja grawitacyjna

Zasada działania kanalizacji oparta jest na grawitacji, czyli spływ ścieków kończy się pod wpływem ich naszego ciężaru. W zależności od wielkości produkowanych ścieków przez dany sanitariat wybiera się odpowiednie średnice rur, np. do miski ustępowej powinna toż żyć rura DN 100, a przy umywalce wystarczy DN 50. Dodatkowo instaslcję zachowuje się przed nieprzyjemnymi zapachami. Do bieżącego celu służą syfony oraz wywiewki (opcjonalnie zawór napowietrzający), które wychodzą ponad połać dachu działając system wentylacji odchodzący z każdego pionu. Zapobiegają też powstawaniu nadciśnienia i podciśnienia w programie, co mogło by doprowadzać do rozwiązania dodatków do wnętrza budynku.

image

Wszędzie tam, gdzie toaleta usytuowana jest mina pionem kanalizacyjnym lub poniżej poziomu odpływu ścieków z domu znajdują zastosowanie specjalne pompy do prowadzenie nieczystości. Urządzenie można zainstalować bezpośrednio przy sedesie. Najczęściej posiada trzy wejścia poświęcone na odbiór ścieków np. z wanny, pralki, sedes. Istnieje możliwość zaślepienia nieużywanych wejść, dzięki czemu pompa że stanowić wykorzystywana w kuchni lub pralni bez potrzeb podłączania sedesu.

Instalacja również elementy instalacji kanalizacyjnej

Każda kanalizacja szanuje się z pozostałych elementów:

- przykanalik, czyli podłączenie kanalizacyjne

- podejścia, czyli odcinki łączące przybory sanitarne z pionami

- piony kanalizacyjne zwane też przewodami spustowymi

- poziome przewody odpływowe

- syfony, rewizje (czyszczaki), wywiewki wentylacyjne i wpusty podłogowe

Prowadząc przewody kanalizacyjne należy pamiętać o tym żeby umieszczać https://sklepinstalacyjny24.pl je poniżej instalacji elektrycznych i gazowych. Najczęściej bierze się rur z ciał sztucznych. Izolację można wykonać z wełny mineralnej lub nowych środków o wartościach elastycznych. Przejścia rur powinny być przeprowadzone prostopadle do przegród, tak żeby łączenia nie wypadały w powierzchni ścian i stropów. Istotne jest jeszcze żeby procesy były możliwie proste bez kolanek i skrętów.

Pion kanalizacyjny pragnie pamiętać całą średnicę w wszystkim obiegu. Spośród nich wydziela się rury drugiego rzędu stosując je z przewodami pierwszymi z utrzymaniem odpowiedniego nachylenia (kąt do 45o). Aby ścieki mogły grawitacyjnie spłynąć należy przestrzegać zależności wynikającej ze kryzysie również średnicy rur. I tak dla rur o średnicy 100 mm zaleca się stoswać spadek 2%, i dla przykładów o średnicy 250 mm wystarczy spadek rzędu 0,8%.

W projektu redukcji hałasu wybierającego się z instalacji kanalizacyjnej poleca się stosowanie otulin dźwiękochłonnych oraz elastycznych podkładek pod sanitariaty, szczególnie te metalowe, które pochłoną sporą ilość drgań.

Kanalizacja ciśnieniowa

Gdy w bloku trzeba zamocować osprzęt sanitarny w dorosłym oddaleniu od pionu kanalizacyjnego w taki rób, że odpływ grawitacyjny jest zakłócony, konieczne jest zastosowanie układu rozdrabniająco-przepompowującego. Jego kluczowym działaniem jest wymuszenie spływu nieczystości pod wpływem ciśnienia. Też jest w wypadku sanitariatów w piwnicy, gdzie odpływ jest umieszczony poniżej poziomu odprowadzania ścieków. Zestaw taki kładzie się za miską ustępową, oraz w rodzaju wykorzystującym stelaż podtynkowy jest doskonale niewidoczny. Taki rodzaj kanalizacji należy zawsze do rzadkości.

Koszt kanalizacji w Polsce

Instalacja kanalizacyjna jest częścią instalacji sanitarnych dawaną w domkach jednorodzinnych, domach i budynkach użyteczności publicznej. W zależności od rodzaju punktów odbiorczych - szamba, sieć, przydomowa oczyszczalnia oraz ilości sanitariatów w obiektu koszty takiego przedsięwzięcia będą bardzo zróżnicowane. W praktyce instalację tą buduje się wspólnie z przyłączem wodnym, co umożliwia na zmniejszenie wartości nakładu finansowego inwestora. Koszt ten będzie stanowił prace ziemne (w aktualnym godzina robocza za koparkę), cenę usługi hydraulika odpowiedzialnego za nadzór i profesjonalne podpięcie oraz cenę produktów.

Mali koszt takiego przyłącza można w przybliżeniu obliczyć w pozostały sposób:

- koszt wykonania poszczególnych punktów kanalizacyjnych - ok. 50 zł za wszelki moment

- kompletna studzienka rewizyjna - ok. 700 zł

- prace ziemne z użyciem koparki - ok. 100 - 120 złotych za godzinę

- koszt rur (DN 160 - ok. 20 zł/mb, DN 100 ok. 10 zł/mb, DN 50 - ok. 5 zł/mb)

W wartości dla lokalu z dwiema łazienkami cenę usług za prace przyłączeniowe wyniosą ok. 1 500 - 2 000 złotych. Do ostatniego chodzi dodać wartość urządzeń sanitarnych (ok. 2 000 złotych), co świadczy łączną kwotę w miarach 4 000 złotych. Koszty obecne będą się zmieniać wraz ze rozwojem wartości miasta także w konkretnych regionach kraju.

Kłopot z nieszczelną rurą kanalizacyjną

W wypadku problemów z nieszczelną rurą kanalizacyjną warto jest użyć kamerę inspekcyjną Wöhler VIS 350 z lokatorem L200. Wodoodporna głowica kamery o średnicy Ø 40mm bierze się w charakterze 360 stopni oraz uchyla w kierunku 180 stopni. Kamera umożliwia również nagranie filmu lub wykonanie zdjęć z dokonanej inspekcji, jakie są pisane na pamięci SD. Dzięki temu potężna bez problemu zlokalizować usterkę przeglądając towar na ekranie kamery lub komputera.